האפקטיביות של הרצאות העשרה בכנסים וארגונים

 

הרצאת העשרה כהפוגה מרוטינה

כנסים מקצועיים
מארגני כנסים מקצועיים רבים מנסים להוכיח אפקטיביות ורצינות של האירוע ע"י קיום רצף מצגות והרצאות מקצועיות בזו אחר זו עד כי לעיתים הנוכחים בכנס מאבדים מיקוד ועניין. בכנסים מרובי הצגות נושא מקצועיות ופרזנטציות רציפות, לעיתים היו הנוכחים מודים אם היתה אתנחתא או שבירה של רצף הדיונים הרשמי לטובת נושא מעשיר ומגבש שיותיר אותם עם "ראש פתוח" ואנרגיות מחודשות.
הרצאות בנושאים חברתיים המעודדות אינטראקציה ושיח בין המשתתפים עשויות להוות מכנה משותף המעניין את רוב האנשים וליצור מעורבות ודינמיקה בניהם. מעורבות ודינמיקה בין אנשים, הם ללא ספק בין הקריטריונים העשויים להפוך כנס שגרתי לכנס מוצלח ומעשיר.

רוטינת עבודה
חברות רבות המעסיקות עובדים לשעות ממושכות כמו בתעשיית ההיי-טק, הגיעו לתובנה כי על מנת לשמר את המוטיבציה של העובדים ולחזק את החיבור של העובד למקום עבודתו, עליהן לדאוג תמידית למתן ערך מוסף לעובדיהן. ערך מוסף זה לרוב בא לידי ביטוי על ידי שליחת העובד לקורס מקצועי או הכשרה מקדמת. אך מעבר לתחום המקצועי, ישנה חשיבות רבה גם לפעילות הפוגתית קולקטיבית לכלל העובדים בארגון. על מנת לקדם צורך גובר זה, נוהגים ארגונים רבים, החפצים בייקרם של עובדיהם, לערוך מידי תקופה ימי גיבוש וערבי חברה. האפשרויות לתוכן באירועים מסוג זה הן על פי רוב הופעות של אמנים, מופעי בידור, הקרנות סרטים בלעדיות באולם קולנוע וכדומה.

ארגוני רווחה רבים בחברות, מחפשים אפשרות להכנסת תוכן בעל ערך לאירועים אלה ולבדלם מבילוי או פעילות שיכל העובד לבצע עם חבריו בזמנו הפנוי. עד מהרה גילו את האפשרות של קיום הרצאה בפני העובדים בנושא שאינו קשור בהכרח לתחום התעסוקתי במהלך שעות הפעילות של הארגון כהפוגה מעשירה ה"ממלאת את המצברים" של העובד.

Laughing audience at the movies

 מה הופך הרצאה לטובה ואפקטיבית עבור מארגניה ושומעיה?

אמנם אין חוקים חד משמעיים המגדירים מהי הרצאה טובה, אך ניתן בבירור לומר על פי נסיון, כי הרצאות שהדובר בהם הוא בעל נסיון חיים מרשים, חווה חוויות מעצימות והמתמחה בתחום הרצאתו הן בעלות פוטנציאל להיזכר כטובות. בהנחה שהמרצה הינו בעל רהיטות דיבור המאפשרת לו להעביר את תחושותיו ותובנותיו המעניינות לקהל, הדרך סלולה להכתרת ההרצאה כמוצלחת.

מרצה או דובר השומר על קשר עם מאזיניו, משבץ דוגמאות אישיות או הומור במידת האפשר, ישכיל להשאיר את שומעיו מעורבים וממוקדים ויותיר אותם מהרהרים בנושא עוד זמן רב. גם נושא מעניין עלול לאבד את חיוניותו אם לא יועבר באופן רהוט, רציף עם כריזמה של מציגו.
הרצאות מוצלחות, עשויות לשמש כבונוס מרשים מטעם מארגניהן ולהשתמר בזכרון הנוכחים בהן זמן רב כחוויה חיובית.

במקרים רבים לאחר הרצאה המועברת היטב ומרתקת את שומעיה ניתן לראות שיחות ספונטניות הנמשכות באולם בו התקיימה ההרצאה הרבה מעבר לסיומה. אנשים, שאף לא הכירו זה את זה טרם האירוע, משוחחים בעניין רב ומשתפים זה את זה בתובנות אישיות. היש דבר מגבש ומקרב מזה?