הרצאות לבית הספר

ילדים זה עם מופלא. תנסו להזכר איך העולם היה נראה לכם באותם גילאים של בית הספר היסודי. העולם היה פרוס לרגליכם והכל נראה חדש ומרתק. המוח של הילדים של היום ושל פעם חשוף כל הזמן לדברים חדשים. בעידן של היום, ריבוי המידע והנגישות שלו גורמים לילדים שלנו כל הזמן ללמוד ולהתפתח. אחד מהאמצעים המחנכים את ילדנו ומזרימים להם כל הזמן מידע הוא בית הספר. לבית הספר יש הזדמנות להזין את הילדים בחומרים ובמראות שהם עדיין לא נחשפו אליו ובכך לעזור ולעצב את דור העתיד. בגלל עובדה זו חשוב מאוד כי בית הספר ייקח את חומרי הבסיס ויוסיף להם ערך מוסף. הרצאות לבית הספר הם אחד האמצעים אשר מאפשרים למערכת חינוך זו לחשוף את הילדים למידע העשרה חדש שיכול לעצב את אישיותם ולגרום להם לפתח תחביבים ותחומי עניין שילוו אותם לשארית חייהם. הרצאות לבית הספר יכולות להכיל מגוון רחב של נושאים ולכן כל הזדמנות כזאת היא יעילה ומבורכת. אז איזה סוגי הרצאות לבית הספר יש?

סוגי הרצאות לבית הספרהרצאות לבית הספר

  1. הרצאות העשרה בנושאים מוכרים- ידעתם שיש נושא כזה שנקרא "פילוסופיה מתמטית"? הפילוסופיה המתמטית באה לידי ביטוי בספר הילדים "עליסה בארץ הפלאות". באותו הספר ניתן לראות דוגמאות שונות ורחבות לסוגי מתמטיקה ופיזיקה אשר משתלבים באופן טבעי בעלילת הסיפור. מתמטיקה הוא אחד מהנושאים המוכרים ביותר בבית הספר, לכן יש אפשרות לקחת מידע זה ובאמצעות הרצאה לחשוף את הילדים לעולמות חדשים שהם כבר חלק מעולם המושגים המוכר שלהם. פילוסופיה מתמטית היא רק דוגמא אחת מיני רבות אשר יכולות לבוא לידי ביטוי בהרצאות השונות.
  2. הרצאות בנושא אקטואליה- החיים במדינת ישראל הם מאוד דינאמים, למרות שלפעמים המציאות היא קשה ולא תמיד הילדים יכולים להכיל אותה הם נחשפים אליה כל הזמן באמצעי התקשורת. במיוחד בעולם הדיגיטאלי יש אפשרות לילדים לקבל כל הזמן מידע שוטף על מה שקורה במדינה ובעולם. לכן חשוב כי הרצאות שונות המובאות לידי ביטוי בבית הספר יכילו מידע אשר ישמש את הילדים בחיי היום יום שלהם ויעזור להם להתפתח למבוגרים בעלי ידע. בית הספר צריך להיות מקום שמביא מידע מעבר לנושאים הרגילים של ספרות, לשון, הבעה וכדומה. אם אחד הרצונות של בית הספר הוא גם לחנך את הילדים, חשוב שהוא יחשוף אותם למידע שמלווה אותם ביום יום. הרצאה בנושאי אקטואליה יעזור לילדים להבין את המידע שהם מקבלים וגם לעורר בהם סקרנות בנושאים אחרים ולגרום להם לחפש לבד מידע בנושאים שונים.

סיכום דבר

אלו הם רק שתי דוגמאות הבאות לידי ביטוי בהרצאות שניתן לשלב בתוכנית הלימודים בבית הספר. הילדים יכולים לקבל העשרה גם בדרכים שונות, אך כיוון שהם יבלו את מרבית היום שלהם במסגרת לימודית זו חשוב שהיא תביא עימה גם ערך מוסף שיעזור למוחם של הילדים להתפתח ולהבין טוב יותר את העולם שסביבם.