תרומת אברים

הצלת חייו של אדם נחשבת למצווה חשובה ביותר ביהדות ובדתות נוספות. לכן, ישנם רבנים וארגונים ממלכתיים, ציבוריים וממשלתיים המעודדים את הציבור בישראל לתרום איברים על מנת להציל את חייהם של אחרים הזקוקים לתרומה של איברים כמו כליות, לב, כבד ואיברים אחרים. ראוי לציין כי בכל מדינות המערב נהוג לעודד את הציבור הרחב לתרום את איברי המת, במידה וניתן, כדי להציל אחרים, ובארץ ישנם כמה ארגונים מובילים הפועלים בתחום זה, ביניהם המרכז הלאומי להשתלות אדי, עמותת בלבבי וארגונים נוספים.

סולידריות אנושית וחברתית בין בני אדםתרומת אברים

בגלל כללי ההלכה המוסכמים על מרבית תושבי מדינת ישראל הרי מצד אחד ישנה חובה מוסרית והלכתית לכבד את המת ולקבור אותו בשלמות וללא ניצול איבריו הפנימיים, אך מצד שני יש חובה להציל חיי אחרים, והשתלת איברים נחשבת לדרך חיונית המאפשרת להציל בני אדם אחרים. לכן, כדי לקיים את מצוות הצלת החיים הנחשבת לקודמת ולחשובה יותר יש לנצל את איבריו של המת מאחר ומדובר בפיקוח נפש הקודם לכל. אמנם, יש פגיעה בכבודו של המת אך כל האיסורים בטלים בפני מצוות הצלת חיים.

קביעת רגע המוות

חשוב לדעת כי למעלה מ- 1,000 ישראלים ממתינים לניתוחי השתלת איברים שונים שיסייעו להם לחיות בכבוד ולהינצל מסכנת מוות המרחפת מעל ראשם בכל עת. למרות החשיבות הגבוהה לנושא תרומת איברים עדיין רוב גדול בציבור הישראלי חושש לחתום על כרטיס לתרומת איברי המת, רבים מונעים מחשש כי התרומה והוצאת האיברים תפגע בכבודו של המת. לכן, חשוב לציין כי גדולי הרבנים בארץ כבר פסקו כי מצוות הצלת חיים באמצעות ניצול איברי המת קודמת לכל.

הבעיה המרכזית בנושא הוא קביעת רגע המוות, כאשר ההלכה היהודית קובעת כי רגע המוות הוא הפסקת הנשימה של האדם באופן סופי ובלתי הפיך, לאחר שנקבע מוות מוחי סופי שגורם להפסקת הפעילות המוחית ושל הנשימה באופן מוחלט, גם אם לבו של האדם ממשיך לפעום. עם זאת, מסתבר כי ציבור רחב בארץ חושש מרגע קביעת המוות על ידי רופאים ולכן אינו שש לחתום על כרטיסים שונים של תרומות איברי המת, למרות המערכת הרפואית המתקדמת הקיימת בארץ ולמרות חשיבות הנושא.

אגב, כיום יש מדינות במערב בהן קיים חוק המחייב תרומת איברים גם ללא אישור מצד המשפחה, וזאת כדי להציל חיים של מטופלים הממתינים לניתוחי השתלת איברים מצילי חיים. בישראל המצב עדיין מורכב ומסובך בגלל כללי ההלכה, ורק אחוז קטן מהציבור חתם על כרטיסים של תרומת איברים כמו אדי ואחרים, והמודעות לנושא הצלת חיים עדיין קטנה. לכן, חשוב כי עוד ועוד ישראלים יבנו כי תרומת איברי המת אינה נוגדת את כללי ההלכה, וכי רבנים גדולים בעבר ובהווה מעודדים את הציבור לחתום על הכרטיס ולתרום את איברי המת כדי להציל חיי אחרים.

צוואה רוחנית

כאשר אדם חותם על כרטיס אדי או כל כרטיס תקף אחר לתרומת איבריו לאחר מותו, הרי הוא מותיר אחריו צוואה רוחנית מחייבת ויש לכבד את רצונו. ישנם מקרים בהם שאיריו של המת אינם פועלים על פי צוואתו והם מסרבים לתרום את איבריו למרות ניסיונות ההסבר והשכנוע לחשיבות הנושא ולאפשרות להציל חיי אחרים.