תרומת איברים

בעבר חוסר המודעות על תרומת איברים גרם לאנשים רבים לשער כי היהדות איננה בעד, מה שמנע מהם לחתום על כרטיס אדי. כיום, נראה כי רבנים רבים מחזקים את העמדה כי חשוב לחתום על הכרטיס וכי תרומה של הצלת חיים תזכה את המת בכבוד רב. הרב שלמה עמאר, הרב הישראלי לישראל אומר כי "אין דבר העומד בפני פיקוח נפש. כשקיבלתי ידיעות שזה עומד בקריטריונים שקבענו בפסק הדין, שזה נקרא "מת", אפשר לתרום איברים וזו מצווה לתרום" מה שאומר כי התרומה הזו לא נוגדת את הדת, אלא ההפך מאחר שבאמצעות התרומה הזו ניתן רק להרוויח. כמו כן, הרב ישראל לאו, הרב הראשי לתל אביב אומר " כשהתורה אומרת ורפא ירפא, היא מתכוונת לא רק לתת רשות לרופא, אלא לחייב כל מי שבידו להציל חיי אדם, לעשות כל שניתן כדי להצילו".

מצווה לתרום

הרצאות על ערבות הדדית לבני נוערהחיים שלנו כה שבריריים ובין רגע אנחנו יכולים לאבד אותם, מה שמחייב אותנו להיות עם יד על הדופק ולשמור על הסביבה הקרובה שלנו. הרב שלמה אבינר אומר " אין ספק שמצווה גדולה לתרום איברים, כבור המת נדחה בזכות פיקוח נפש". אין ספק כי מדובר בפיקוח נפש ובעזרת תרומה של אדם אחד, אדם אחר יכול להינצל ואפילו מספר אנשים. ברגע שנתחיל לחשוב מחוץ לקופסא, החיים ייראו הרבה יותר טוב, ללא מגבלות קשות אלא כדרך הטבע. שוקי זיו התחיל את המסע שלו למען הזולת לאחר ששכל את בנו בתאונה טרגית ומה שגרם לקחת חלק בהעברת המסר, היא העובדה שהבן שלו הצליח להציל בני אדם אפילו במותו וכך זיכה את עצמו במצווה גדולה. הרב יובל שרלו אומר " חובה עליונה לטפח את תרומת האיברים ולהפוך אותה למצווה גדולה! זה לא ביזוי למת- אלא כבוד גדול למת. אדם זכה במותו להעניק חיים לאחרים".

תחיית המתים

כיום, תרומת איברים נחשבת למצווה וגמילות חסד, מה שמזכה את התורם ואת משפחתו בזכות גדולה בעולם הבא. ברגע שהתרומה נעשית על פי ההלכה, היא נתמכת על ידי כל הדתות, למען הצלת חיים. הרב שלמה אבינר טוען כי אנשים רבים יכלו לחיות חיים בריאים כיום, אך לצערנו הלכו לעולמם מאחר שבישראל אחוז התורמים הוא בין הנמוכים בעולם. בכדי לקבל תרומה מחו"ל על המשפחות לגייס סכומים מאוד גבוהים של כסף, זאת מאחר שיש בחו"ל הרבה יותר תורמים. הסיכוי בדרך כלל הוא קלוש הזמן ממשיך לעבור, מה שגורם להידרדרות החולה ובסופו של דבר למוות. בין כל האנשים שזקוקים לתרומות בישראל, יש מספר רב של ילדים שללא תרומות וגיוס כספים ארצי, לא יצליחו להמשיך לחיות. יש האומרים כי הם זקוקים לכל איבריהם גם במותם ליום תחיית המתים, אך למעשה הגוף נרקב לאחר זמן קצר וחשוב להבין כי הקדוש ברוך הוא עושה נסים גדולים וברגע שתהיה תחיית מתים, הוא יעניק חיים לכולם, במיוחד לאלה שהצילו חיים.