10 מקומות מובילים לבקר בפינלנד

10 מקומות מובילים לבקר בפינלנד

מהערים התוססות מלאות האמנות של הלסינקי וטורקו ועד למעמקי היערות הבוריאליים והארכיפלג החיצוני המאוכלס הדליל, פינלנד מציעה שפע של אטרקציות ומקומות יפים לביקור.

זו גם פינה לא ידועה יחסית של אירופה, כנראה בגלל שהיא כל כך רחוקה ממסלולי התיירות המרכזיים, אבל אתרי התרבות וההיסטוריים הרבים של המדינה מוסיפים לסביבה הטבעית הבתולית כדי להפוך אותה ליעד אידיאלי.

האגמים, המפלים, הנהרות ואזורי הפרא העצומים של פינלנד, יחד עם הוודאות של שלג בחורף הופכים אותה למגרש משחקים נורדי לפעילויות חורף וקיץ כאחד.

הלסינקי היא נקודת הכניסה העיקרית של רוב המבקרים בפינלנד. הנמל הבלטי העמוס הוא המקום שבו תמצאו את המוזיאונים החשובים ביותר, כמו גם אדריכלות של כמה מגדולי האדריכלים הפיניים, והרבה דברים לעשות.

בהישג יד מהלסינקי נמצאות הערים הקטנות והמקסימות של טורקו ופורבו. אבל יהיה חבל להגביל את הטיול רק לחוף הבלטי, כאשר כל כך הרבה אזורים כפריים פתוחים קורצים. ממערב שוכנים האגמים הפיניים, ובצפון נמצא השטח העצום שמעבר לחוג הארקטי, ביתם של שמש חצות, הזוהר הצפוני וכמה מספורט החורף הטוב ביותר באירופה.

חורף או קיץ, פינלנד מציעה הרבה דברים לעשות. תכנן את הטיול שלך עם רשימת האטרקציות והמקומות המובילים לביקור בפינלנד.

1. מבצר סאומנלינה

10 מקומות מובילים לבקר בפינלנד
מבצר סאומנלינה

אחד ממבצרי הים הגדולים בעולםהמבצר מהמאה ה-18 בסאומנלינה נמצא במרחק של 15 דקות שיט במעבורת מכיכר השוק של הלסינקי (מיני שייט עם נופים מקסימים של העיר כאטרקציית בונוס).

נקודת העניין העיקרית היא המצודה-טירה שבנייתה החלה בשנת 1748 בעידן של שלטון שוודי, שנקראה במקור Sveaborg. בשנת 1808, החיילים נכנעו למבצר לרוסים הפולשים, ומצבו הידרדר במהלך המאה הבאה.

לבסוף, לאחר השגת העצמאות ב-1917, השתלטו הפינים על הביצורים והחלו בתהליך האיטי של שיקום ציון הדרך. זה היה בסיס צוללות פעיל במהלך מלחמת העולם השנייהוכיום הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו ואטרקציה תיירותית פופולרית.

התחל עם החוויה האורקולית במרכז המבקרים (זה באנגלית) להיסטוריה תוססת, ואז חקור את חומותיו, המנהרות והמוזיאונים שלו ותלך בשבילים מסביב לאי היפה. או הירשמו כאן לטיול מודרך כדי ללמוד עוד על המבצר והאטרקציות השונות שבו. בין אלה ניתן למצוא את הצוללת Vesikko במשקל 250 טון, ששימשה את הצי הפיני מ-1936 ועד סוף מלחמת העולם השנייה.

ה מוזיאון ארנסווד ממחיש את התקופה השוודית הקדומה ביותר, ואת מוזיאון בובות וצעצועים מציג בובות, בתי בובות וצעצועים בוילה רוסית ישנה. במבנים שונים נמצאים אולפנים וחנויות של מנפחי זכוכית, קדרים ובעלי מלאכה אחרים, ובקיץ תוכלו לשהות למופעי ריקוד ומוזיקה של הערב. תיאטרון הקיץ של סומנלינה.

2. כיכר השוק ואספלנדי

כיכר השוק, הלסינקי
כיכר השוק, הלסינקי

הנמל של הלסינקי הוא חלק בלתי נפרד מהעיר, שנקודות הציון החשובות שלה משקיפות עליה. זו גם נקודת מפגש פופולרית, עם שוק פתוח של חקלאים מקומיים, בעלי מלאכה, יצרני מזון ודייגיםשמוכרים ישירות מסירותיהם.

אתה יכול לתפוס את ניחוח הסלמון שמתבשל על קרשי ארז ליד הסירות, ובהתאם לעונה לראות קשת בענן של גרגרי יער בשלים נוצצים או סלסלות של פטריות חורש. אולם השוק ההיסטורי משנת 1889 מחסה יותר מוכרי מזון, אבל השוק החיצוני הוא מסורת לאורך כל השנה, מוגן ביריעות ואוהלים בחורף.

הנמתח מצד אחד של כיכר השוק, החלק הפתוח של האספלנאדי הוא המקום שבו נראה שכל העיר מתכנסת בערבי הקיץ. הטיילת עטורת העצים גובלת במבנים אלגנטיים ובביתן שוכנת מסעדת Kappeli, שהמרפסת שלה פופולרית במיוחד בערבי הקיץ שבהם מתקיימים קונצרטים ביציע התזמורת.

מזרקה, יצירה נוספת של אליאל סערינן, תומכת בפסל של חוויס אמנדה, סמלה של הלסינקי. המוזיאון הכי יוצא דופן של הלסינקי, ה מוזיאון רחובמטפס מכיכר השוק לכיכר הסנאט, התקדמות של בלוק אחד מתחילת המאה ה-18 ועד שנות ה-30, עם משטחי ריצוף, פנסי רחוב, תיבות דואר ותאי טלפון משתנים עם כל עידן.

3. רובניימי והארקטי

איילים ומזחלות ברובניימי
איילים ומזחלות ברובניימי

החוג הארקטי חוצה את צפון פינלנד, ממש דרך העיירה רובניימי, ונותן לה טענה להיות שער לאזור הארקטי. בקיץ, זה אומר המפורסם שמש חצות.

בעוד שהשמש נשארת מעל האופק רק במשך 24 שעות שלמות ברובניימי בתום היפוך הקיץ בסוף יוני, מסוף מאי עד תחילת אוגוסט היא אף פעם לא צונחת מספיק כדי שיחשיך. המקומיים יוצאים ונהנים מהחוץ שלהם לאורך "הלילות הלבנים" הללו ומזמינים תיירים להצטרף אליהם.

רובניימי נמצאת במרכזו של אזור טבעי עצום של נהרות שוצפים לשיט בקאנו, שחייה או דיג, ולצידם שבילים לטיולים ולרכיבה על אופניים. העיר ידועה בעיקר (שאלו כל ילד פיני) כביתו של סנטה קלאוס, ממש על פני החוג הארקטי בשעה כפר סנטה קלאוס. תוכלו לפגוש כאן איילים או לבקר בחוות איילי סמי.

כדי ללמוד עוד על התרבות של לפלנד ועל ההיסטוריה הטבעית, המטאורולוגיה והגיאולוגיה של הקוטב הצפוני, בקר באתר המדהים מוזיאון המדע של ארטיקום.

4. כנסיות הלסינקי

הקתדרלה האורתודוקסית של אוספנסקי
הקתדרלה האורתודוקסית של אוספנסקי

שלושה מהמקומות המובילים לביקור בהלסינקי הם כנסיות, שתיים מהן קתדרלות והשלישי ציון דרך של אדריכלות מודרנית. הקתדרלה האורתודוקסית של אוספנסקי מתנשא בצורה דרמטית מעל הצד המזרחי של הנמל, 13 הצריחים בעלי הגג הירוק מסתיימים בכיפות זהב. זוהי הכנסייה האורתודוקסית הגדולה ביותר במערב אירופה, הפנים שלה זוהרים בזהב, סמלים, צלבים, מזבחים וקשתות מעוטרות בצורה מורכבת. הקתדרלה משרתת את האוכלוסייה הרוסית הגדולה של הלסינקי, ומבקרים מוזמנים.

על הגבעה ממש מאחורי הנמל ונקודת ציון גלויה לא פחות למי שמתקרבים להלסינקי דרך הים, הניאו-קלאסי הענק הקתדרלה הלותרנית כל כך קרוב וכל כך גדול עד שנראה שהוא עומד על גגות הבניינים מול הנמל. הכיפה הירוקה הגבוהה והמדרגות הרחבות של הקתדרלה מתחילת המאה ה-19 מהווים את המוקד המלכותי של כיכר הסנאט.

הבניינים הפונים לכיכר משלימים מתחם הרמוני, אחת הכיכרות הציבוריות היפות באירופה. הוא משמש לעתים קרובות לחגיגות וכנקודת התחלה של מצעדים. בחודש דצמבר, הכיכר כולה מלאה בדוכנים המוכרים אומנות מקומית יפהפיות ומאכלי חג.

בעוד ששתי הקתדרלות הללו נמצאות בתקיפות במסורת העדה שלהן, כנסיית כיכר הטמפל הוא ניסוי אדריכלי, חצוב בסלע מוצק על שטח קטן יחסית במרכז העיר. האדריכלים Timo ו- Tuomo Suomalainen תכננו את הכנסייה, וכיסו אותה בגג נחושת מעוגל וארוג הנתמך על ידי חישורי בטון. האקוסטיקה שנוצרה על ידי השילוב של נחושת ואבן יוצאת דופן, מה שהופך את זה למקום פופולרי לקונצרטים מוזיקליים מכל הסגנונות.

5. צאו לסקי או סעו על מזחלת כלבים

מזחלות כלבים ברובניימי
מזחלות כלבים ברובניימי

בחורף, האזור הארקטי הוא גן עדן לגולשי סקי ואחרים שאוהבים ספורט שלג וקרח. אתה יכול לרכוב על פני אגמים קפואים ולבקר בכפרים סאמי על א ספארי מזחלות כלביםלמד לנהוג במזחלת איילים משלך, נעלי שלג או סקי קרוס קאנטרי לאורך קילומטרים, ולצפות במרהיב אורות הצפון.

גולשי סקי בירידה צריכים ללכת כ-170 קילומטרים צפונית לרובניימי לֵוִי, מרכז לכל בילוי החורף, עם קילומטרים של מסלולי סקי נורדיים ציוריים, מוארים לסקי לילה. כך גם המסלולים והמדרונות של אזור הסקי הגדול ביותר בפינלנד. במלונות רבים בלוי יש חדרים עם תקרות זכוכית, כך שתוכלו לצפות באורות הצפון מבפנים.

הנוח מלון לוי ספָּא נמצא חמש דקות הליכה מאתר הסקי, בו ניתן לשכור ציוד. ממש במלון הנופש, תמצאו סאונות, בריכות שחייה, אמבטי עיסוי חיצוניים, באולינג ואזור משחקים לילדים.

6. קניות ודפדפו ברובע העיצוב של הלסינקי

מוזיאון העיצוב הלסינקי
מוזיאון העיצוב הלסינקי

מרכז העיצוב הסקנדינבי המודרני, בהלסינקי יש רובע שלם המוקדש לאולפנים, גלריות ואפילו חנויות עתיקות המוקדשות למעצבים פיניים ולעבודותיהם. בין אם אתם עושים קניות או סתם מחפשים, כמה שעות בשכונות אלו הן הזדמנות לחוות את הפן התוסס הזה של האמנות והתרבות הפינית.

רובע העיצוב הלסינקי מפגיש אנשים יצירתיים בשכונות המרכזיות של Punavuori, Kaartinkaupunki, Kamppi ו- Ullanlinna, שם תמצאו בוטיקים, גלריות וסטודיואים המוקדשים לעיצובים עכשוויים באופנה, תכשיטים, ריהוט, כלי שולחן ופריטים יומיומיים.

יחד עם החנויות, תוכלו לארגן ביקורים בכמה סטודיואים של מעצבים, כמו Raaka Rå (קדרות אורגניות) ו-Paja (תכשיטים אומנים) כדי לראות בעלי מלאכה בעבודה; צור איתם קשר דרך אתר מחוז העיצוב. תמצאו גם חנויות המתמחות בעתיקות מונעות עיצוב ועיצובים פיניים וינטג', כמו Art.fi ו-Artek 2nd Cycle.

לסקירה כללית (וחנות נהדרת) בקר באתר פורום עיצוב פינלנד ב-Erottajankatu, שמציגה את מיטב העיצוב הפיני בכל דבר, ממנות ועד מהדקים. כדי לראות כיצד התפתחו העיצוב והאומנות הפינית, ולראות כמה דוגמאות יוצאות דופן מהעבר, בקר ב- מוזיאון העיצוב בשכונת קארדינקואנקי.

7. צפו בזוהר הצפוני

אורות הצפון
אורות הצפון

עבור רוב האנשים, לראות את הווילונות הבוהקים האלה של אור מכוסים על פני השמים הוא פינוק של פעם בחיים. פינלנד היא אחד המקומות הטובים בעולם לראות את הזוהר הצפוני. למרות שלפעמים ניתן לראות את האורות אפילו ברוב האזורים הדרומיים של המדינה, המקום הטוב ביותר לראות אותם הוא באזור הקרוב או מצפון לחוג הארקטי.

כאן, בין ספטמבר למרץ, כמעט מובטחת למבקרים הופעה אם השמיים בהירים. מגוון רחב של מלונות בצפון פונים במיוחד לאנשים שרוצים לראות את האורות. כמו כן, המכון המטאורולוגי הפיני מאפשר לך להירשם להתראות אימייל בחינם של הזוהר הצפוני.

8. ארכיפלג אולנד

10 מקומות מובילים לבקר בפינלנד
האי אולנד

איי אולנד (או אולנד) הם ארכיפלג אוטונומי בין שוודיה לפינלנד. פרובינציה דוברת שוודית של פינלנד, אולנד מורכבת מכמה איים גדולים וכמעט 10,000 קטנים יותר. לאלנד יש היסטוריה ייחודית. הוא נמסר לרוסיה על ידי שוודיה בשנת 1809. בשנת 1854, צי בריטי/צרפתי משולב לקח את האיים והרס את המצודה. לאחר מכן, כל הארכיפלג היה מפורז ונשאר כך עד היום.

כ-27,500 אנשים חיים באולנד, כאשר כ-11,000 בעיר הראשית של מריהמן. התעשייה העיקרית של האיים תמיד הייתה ספנות ומסחר, ולכן המוזיאון הימי, ה ספינת המוזיאון פומרן, ואת הרובע הימי במריהמן כדאי לראות כדי להבין את ההיסטוריה הימית המרתקת של האיים.

שווה ביקור גם הוא המוזיאון הפתוח Jan Karlsgården בקסטלהולם, שם אתה יכול לראות איך נראתה חוות אי טיפוסית בסביבות 1890. עם זאת, המשיכה הגדולה של אולנד בימים אלה היא הטבע הבתולי והנופים היפים שלה.

בערב אמצע הקיץ, אולנד עורכת חגיגה מסיבית ועתיקה המציינת את היום הארוך ביותר בשנה. הנופים היפים ונופי הים הופכים אותו לאהוב על אמנים, והסטודיו והגלריות שלהם פופולריים בקרב תיירים, המגיעים בסירה מטורקו ומשטוקהולם.

9. טורקו

טירת טורקו
טירת טורקו

ממש למטה מהקתדרלה לאורך הנהר, עוגנות שתי ספינות מפרש ישנות – "Suomen Joutsen", כיום בית ספר להכשרה לימאים, ו"Sigyn", ברק העץ האחרון שנותר המשמש לסחר ימי. שניהם פתוחים לקהל בקיץ.

קרוב יותר לנמל נמצאת טירת טורקו, שנבנתה בסביבות שנת 1300 על מה שהיה אז אי בשפך הנהר. הוא הורחב במאה ה-16 עד ה-17 וכיום שוכן המוזיאון ההיסטורי של טורקו.

כדי לראות איך נראתה טורקו בתחילת המאה ה-19, טיילו ברחובות מוזיאון מלאכת היד לווסטארינמאקי, שכונה שלמה של 40 בתים, היחידים שניצלו בשריפה שהרסה את טורקו ב-1827. נשמר ככפר מוזיאונים, בבתים ובתי מלאכה נמצאים כיום אומנים המדגימים אומנות תקופתית.

10.פורבו

העיר השנייה הוותיקה במדינה, Porvoo, נמצאת 48 קילומטרים מזרחית להלסינקי. הוא מתנשא מגפת נהר ציורית שלאורכו בנייני עץ אדומים קטנים, דרך סבך מקסים של רחובות ישנים ובתי עץ בצבע אוקר ועד לקתדרלת ימי הביניים שלו בראש הגבעה. נקודות השיא כאן הן הדוכן המעוטר משנת 1764 וציורי הקיר מהמאה ה-15.

בין הנהר לקתדרלת ראש הגבעה נמצאת כיכר השוק עם שני מוזיאונים שכדאי לבקר בהם. באחד יש תערוכות על ההיסטוריה המקומית והשני, מוזיאון אדלפלט-ואלגרן, מעניין במיוחד את אלה המוקסמים מתנועת הארט נובו. הוא כולל את הרהיטים, הקרמיקה ויצירות אחרות של כמה אמנים שיצרו כאן מושבת אמנות בתחילת המאה ה-20.

Porvoo עדיין ידועה במלאכות המשובחות שלה, אז אפשר זמן לגלוש בחנויות ובאולפנים. בקיץ, תוכלו לבקר בפורבו מהלסינקי בסירה.

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *