הרצאות לבתי ספר

הרצאות לבתי ספר והסיפור שבהן

בית הספר הוא המקום העיקרי בו אנחנו מתמודדים באופן ישיר וברור על תהליך הלמידה. כמובן שבמהלך החיים שלנו אנחנו לומדים כל יום משהו חדש ומתפתחים עם הזמן. תינוק יחווה מספר רב מאוד של חוויות במשך החודשים הראשונים לחייו וכמובן שהוא ימשיך ללמוד ולהתפתח עם הזמן. מול זה בבית הספר מבהירים לנו "שבאנו ללמוד". הכניסה לכיתה א' היא אירוע מאוד מרגש, לראשונה בחיינו יש לנו ילקוט, מחברות ועפרונות שנועדו למטרה של ספיגת מידע.

הדרכים ללמוד הן רבות, מלבד השיעורים עצמם אנחנו לומדים גם בין ההפסקות, לומדים מהסביבה שלנו ומהילדים שמקיפים אותנו בכל זמן. כל דרך למידה היא שונה והיא גם תתקבל על ידינו באופן שונה. בדרך כלל ההתנהלות בכיתה תהיה בנושאים שיגרתיים של למידת חשבון, אנגלית, לשון וכדומה. השיעור יעבור בדרך של מורה שעומדת מול הכיתה ומסבירה את החומר למספר רב של תלמידים אשר ינסו לעקוב אחר מילותיה והמידע שהיא מעבירה להם. למרות שזאת הדרך המוכרת ללמוד, ישנם גם דרכים אחרות אשר יכולות להחוות אצל התלמידים באופן שונה ולפעמים אפקטיבי יותר. בנוסף לנושא של הלמידה ישנם גם הרצאות לבני נוער נושאים אשר לא קשורים למקצועות השיגרתיים בכיתה אשר חשוב שהתלמידים יחשפו אליהם על מנת לפתוח את המחשבה שלהם ולגרום להם להתפתח מעבר לישיבה בשיעור. אחת הדרכים השונות ללמידה הם הרצאות לבית הספר. ההרצאות לבית הספר יכולות להגיע במגוון נושאים רב אשר יעשיר את מחשבתם של הילדים ויעביר להם שיעור באופן קצת שונה ממה שהם מכירים. באמצעות הרצאות אלו יוכלו התלמידים להחשף לנושאים מחייהם המקיפים אותם אך הם לא בהכרח מבינים את החשיבות שלהם או מבינים בכלל מה הם אותם נושאים. במאמר זה ניתן דוגמאות לכמה סוגי הרצאות לבית הספר שניתן להעביר לילדים ואיך הם מתבצעים בפועל.

סוגי הרצאות לבית הספר

הרצאת העשרה- הרצאת העשרה יכולה לבוא בדמות של אדם, בעל ניסיון חיים עשיר, אשר יבוא וירצה לתלמידים על נושא שהם אינם לומדים אותו במערכי השיעור הקבועים שלהם. האדם יהיה במעמד הרבה פחות פורמלי מהמורה שהילדים מכירים וכך יתנהל דיון עשיר וקולח בנוגע לאותו הנושא המדובר. האדם המרצא בדרך כלל יגיע עם ניסיון חיים בנושא המדובר ויוכל להעשיר את התלמידים מעבר לפרטים האינפורמטיבים בנושא.

הצגת ילדים- עוד סוג של הרצאת העשרה לילדים יכול לבוא בדמות של הצגת ילדים בעלת נושא ספציפי ו/או מוסר השכל אשר ילמד את התלמידים שיעור בצורה אינטרקטיבית, שונה וצבעונית. הצגות הילדים יכולות להופיע במגוון סגנונות תאטרון ועם כמה שחקנים ובנוסף להעביר מגוון רחב של מסרים שונים.

מה המטרה של הרצאות העשרה לבית הספר?

המטרה של הרצאות העשרה לבית הספר הן ללמד את התמידים שיעורים אשר לרוב הם לא יתקלו בנושאים אלה במהלך היום יום שלהם בכיתה. החיים מורכבים מנושאים רבים ומגוונים אשר לא תמיד ניתן ללמד אותם באופן פורמלי, לכן הבאה של הרצאה או הצגה תעשיר את התלמידים ותחשוף אותם למגוון נושאים רחב.