הרצאה ערכית

מהיום שאנחנו נולדים אנחנו מקבלים שיעורים אשר ילוו אותנו לשארית חיינו. כאשר אנו מדברים על שיעורים כנראה שהתמונה הראשונה אשר עולה בראשנו היא של כיתה מלאה תלמידים היושבים מול מורה ולוח ולומדים חשבון או כל מקצוע אחר. אבל השיעורים הראשונים שאנו לומדים הם לא בהכרח אלו שאנו לומדים בבית הספר. ישנם שיעורים ולקחים בחיים שאנחנו לומדים והם אלו שמקנים לנו ערכים שונים ומעצבים את בני האדם שאנחנו הולכים להיות. מיום היוולדו של תינוק הוריו והסביבה מנסים ללמד ולהסביר לו מה מותר ומה אסור.

השיעורים הללו הם אלה שמגנים על התינוק ומלמדים אותו ממה עליו להזהר או לחילופין מה פועל לטובתו. בנוסף ככל שהילד מתבגר השיעורים שהוא לומד בעצמו ובאמצעות הסביבה מקנים לו ערכים המובילים אותו בסיטואציות שונות בחיים. עכשיו ניתן להסתכל על הסיטואציה של לימוד ערכים מהצד המלמד וזה שמעביר את השיעורים. כיצד אנו יכולים להפוך שיעור או הרצאה ל"הרצאה ערכית"? כיצד "הרצאה ערכית" נמדדת ומתפרשת והאם ניתן להבחין בסימנים שהופכים אותה לכזאת? במאמר זה ננסה להגדיר מה ניתן למצוא בהרצאה ערכית ומה הם הדרכים שניתן להעביר הרצאה זאת. הרצאות העשרה

מאפיינים להרצאה ערכית:

  1. בראש ובראשונה להרצאה ערכית רוב הסיכויים שיהיה מסר ברור ובעל ערך מוסף. ההרצאה יכולה להיות בעלת מאפיינים ונתונים לימודיים אך המסר שיעבור בסוף צריך לגרום לקהל להגיע לאיזה מסקנה או הבנה מהחיים שסובבים אותו. המסר צריך להתחבר למערך הערכים האישיים של אנשים שונים על מנת שהיא תחשב ערכית ולא אינפורמטיבית בלבד.
  2. הרצאה ערכית צריכה לכלול מוסר השכל או סיפור מסגרת המדבר על סיטואציה מהחיים האמיתיים או בעלת משל המוביל למסקנה המשקפת סיטואציה מהחיים. כיוון שערכים זה משהו שמשותף לכל בני האדם צריך לקשר את זה לחיים ככה שיהיה ברור כי ישנה "שורה תחתונה" רלוונטית המאפשרת למקשיבים להשליך את המסקנות על החיים הפרטיים שלהם.
  3. הרצאה ערכית צריכה להביא דוגמאות וסיטואציות מחיי היום יום. על מנת שייווצר חיבור בין המרצה למאזינים עליו לקשר את נושא ההרצאה שלו לחיים של המשתתפים. במידה ולא יעשה זאת רוב הסיכויים כי המסר לא יעבור באופן הטוב ביותר ומידת הערכיות שתתקבל מהרצאה זאת יהיה נמוך ולא יעיל.

מה ניתן ללמוד מהרצאה ערכית?

כפי שציינו בדוגמאות הקודמות הרצאה ערכית באה ללמד שיעורים אשר רלוונטים למערך הערכים והמוסר של כל אדם. במצב האידיאלי הלמידה מההרצאה תהיה ככה שהיא תשליך על סטואציות בחיים שלנו אשר פעלנו בהם באופן אחד ולאחר ההרצאה נראה את הסיטואציה באור אחר ונחשוב שונה על הדברים. ברגע שההרצאה "נוגעת" בחיי היום יום שלנו היא מאפשרת לנו ללמוד מזווית הסתכלות שונה ומגדילה את מערך הערכים האישיים שלנו ובכך משפרת את התחושה הפנימית שיש לנו בנוגע לדברים שונים. בשורה התחתונה אם השתתפתם בהרצאה כל שהיא והיא גרמה לכם לחשוב על מי שאתם בתור בני אדם, ניתן לומר כי זאת הייתה הרצאה ערכית והצלחתם ללמוד ולהפיק ממנה משהו.